Usługa języka migowego

OPEN CALL, Nikt tu już nie pisze manifestów

24 stycznia, 2025

Galeria Foksal działająca w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie ogłasza konkurs dla osób artystycznych na przygotowanie koncepcji działania performatywnego realizowanego w ramach projektu „Nikt tu już nie pisze manifestów”.

W jednej z recenzji Karola Sienkiewicza na temat wystawy w Galerii Foksal, która ukazała się w 2014 roku w internetowym magazynie o kulturze – dwutygodnik.com, pojawiły się słowa ,,nikt tu już nie pisze manifestów’’. Stały się one inspiracją i tytułem dla tego projektu.

Zapraszamy w formie otwartego naboru osoby, które chciałyby wspólnie z kuratorką Martyną Stołpiec pracować nad działaniami, które zostaną zrealizowane w ogrodzie SARP przy Galerii Foksal w pierwszy weekend września 2025 r.

Projekt zostanie zrealizowany dwuetapowo. Przed docelowym wykonaniem, wybrane działania zostaną zarejestrowane przez Anię Płonkę (artystkę wizualną i reżyserkę), w celu stworzenia dokumentacji w formie wideo-artu. W wyniku współpracy wybranych w open callu twórców z artystką zostanie wybrana odpowiednia forma filmowa, która najlepiej będzie oddawać charakter działania performatywnego. Powstałe w ten sposób dzieło stanie się częścią archiwum Galerii Foksal.

„Manifest” to zagadnienie aktualne, równocześnie ważne dla historii i programu Galerii Foksal. Ambitne i utopijne manifesty teoretyczne pisane przez krytyków i kuratorów związanych z Galerią, mogą, lecz nie muszą być kontekstem dla działań artystycznych realizowanych w ramach Konkursu.

 

Regulamin konkursu „Nikt tu już nie pisze manifestów”

Galeria Foksal działająca w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie ogłasza konkurs dla osób artystycznych na przygotowanie koncepcji działania performatywnego realizowanego w ramach projektu „Nikt tu już nie pisze manifestów”.

 

Konkurs ma na celu wyłonić koncepcje projektów, które zostaną zrealizowane w ogrodzie SARP przy Galerii Foksal w pierwszy weekend września 2025 r., zarejestrowane wcześniej w formie wideo-artu przez artystkę Anię Płonkę.

 

„Manifest” to zagadnienie aktualne, równocześnie ważne dla historii i programu Galerii Foksal. Ambitne i utopijne manifesty teoretyczne pisane przez krytyków i kuratorów związanych z Galerią, mogą, lecz nie muszą być kontekstem dla działań artystycznych realizowanych w ramach Konkursu.

1. Konkurs

  1. Regulamin konkursu (dalej „regulamin”) określa zasady konkursu „Nikt tu już nie pisze manifestów” (dalej „konkurs”), którego celem jest wyłonienie najlepszych projektów performatywnych odpowiadających na hasło „Manifest”.
  2. Organizatorem konkursu jest Mazowiecki Instytut Kultury z siedzibą pod adresem: 00-139 Warszawa, Elektoralna 12, wpisany do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK 34/12, NIP 5250005900, REGON 146115201 (dalej „organizator”).
  3. W sprawach związanych z konkursem należy się kontaktować z Galerią Foksal działającą w strukturze Mazowieckiego Instytutu Kultury.

2. Cel konkursu

  1. Zadaniem konkursu jest wyłonienie w celu realizacji nie więcej niż czterech projektów performatywnych odpowiadających na hasło „Manifest” (dalej „projekty” lub „projekt”). W szczególnych wypadkach dopuszcza się realizacje projektów innego typu niż performatywne.
  2. Wyłonione w ramach konkursu koncepcje projektów będą rozwijane wraz z kuratorką Galerii Foksal – Martyną Stołpiec, a następnie zaprezentowane w pierwszy weekend września 2025 r. w ogrodzie SARP sąsiadującym z Galerią Foksal.
  3. Realizacje projektów zostaną udokumentowane w postaci wideo-artów. Dokumentacja filmowa projektu zostanie wykonana przez artystkę Anię Płonkę zaproszoną do współpracy przez Galerię Foksal. Osoba dokumentująca będzie współpracować przy projekcie na etapie przygotowywania finalnej realizacji wyłonionych projektów, by jak najlepiej udokumentować wizję artystyczną i odpowiedzieć na potrzeby laureatów konkursu.

3. Zasady udziału w konkursie

  1. Konkurs jest skierowany do twórców pełnoletnich (którzy w dniu nadsyłania zgłoszeń konkursowych będą mieć ukończone 18 lat), zarówno młodego pokolenia, jak i z udokumentowanym dorobkiem.
  2. Do udziału w konkursie nie jest wymagane formalne wykształcenie artystyczne.
  3. Zgłoszenia konkursowe mogą składać osoby indywidualne lub zespoły, będące autorami koncepcji projektów.
  4. Każdy uczestnik może dokonać jednego zgłoszenia konkursowego (zgłosić jedną koncepcję projektu).
  5. Zgłoszenie konkursowe zawierające opis koncepcji projektu należy dokonać na formularzu zgłoszeniowym stanowiącym załącznik do regulaminu.
  6. Zgłoszenia konkursowe należy dokonać poprzez nadesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: m.stolpiec@mik.waw.pl – do dnia 31.03.2025 r.
  7. Organizator dopuszcza możliwość dostosowania procedury zgłoszeń konkursowych dla osób ze specjalnymi potrzebami; wnioski w tej sprawie będą konsultowane indywidualnie po zgłoszeniu ich na adres m.stolpiec@mik.waw.pl.

4. Ocena zgłoszeń konkursowych

  1. W celu przeprowadzenia konkursu organizator powoła komisję konkursową spośród przedstawicieli Galerii Foksal oraz innych osób.
  2. Komisja konkursowa podejmuje decyzje konkursowe w drodze głosowania zwykłą większością głosów.
  3. Decyzje komisji konkursowej są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
  4. Komisja konkursowa dokona oceny zgłoszeń konkursowych pod względem formalnym oraz merytorycznym.
  5. Zgłoszenia konkursowe nie spełniające warunków udziału w konkursie lub nadesłane po terminie zostaną wykluczone z udziału w konkursie.
  6. Ocena merytoryczna zgłoszeń konkursowych zostanie przeprowadzona w dwóch etapach:
  • etap pierwszy – ocena merytoryczna zgłoszeń konkursowych podczas zamkniętych obrad komisji konkursowej, w ramach której komisja konkursowa wyłoni do 10 koncepcji projektów, których autorzy zostaną zaproszeni do udziału w drugim etapie konkursu;
  • etap drugi – przeprowadzona przez komisję konkursową ocena merytoryczna zgłoszeń konkursowych podczas rozmowy na żywo lub online (w zależności od możliwości i potrzeb) z autorami koncepcji projektów wyłonionych w pierwszym etapie, w ramach której komisja konkursowa wyłoni nie więcej niż cztery projekty najwyżej ocenione.
  1. W ramach oceny merytorycznej ocenie podlegają następujące aspekty zgłaszanych projektów:
    • klarowność projektu w warstwie merytorycznej i organizacyjnej;
    • potencjał artystyczny projektu rozumiany jako oryginalność, aktualność, nowatorstwo, przewrotność, eksperyment, nieszablonowość, utopijność i racjonalność, metodyczność, konsekwencja, trafność, intencjonalność oraz poczucie humoru i ironia (cokolwiek);
    • możliwości organizacyjne i finansowe realizacji projektu.
  2. Autorzy zgłoszeń konkursowych zostaną indywidualnie poinformowani o zakwalifikowaniu do drugiego etapu konkursu drogą elektroniczną oraz telefoniczną, ze wskazaniem terminu udziału w rozmowie w ramach drugiego etapu konkursu.
  3. Autorzy zgłoszeń konkursowych, którzy nie zgłoszą się do udziału w rozmowie w ramach drugiego etapu konkursu, zostaną wykluczeni z udziału w konkursie.
  4. Drugi etap konkursu ma na celu lepsze poznanie koncepcji projektów i oczekiwań dotyczących współpracy przy realizacji projektu oraz zweryfikować możliwości organizacyjne realizacji projektu.
  5. W przypadku, gdy autor wyłonionej koncepcji projektu wycofa się z realizacji projektu, organizator ma prawo zaprosić do realizacji projektu innego autora koncepcji projektu, który został zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu.
  6. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej, Facebooku i Instagramie Galerii Foksal. Autorzy zwycięskich koncepcji projektów zostaną indywidualnie poinformowani o wynikach konkursu.

5. Realizacja projektów

  1. Autorzy zwycięskich koncepcji projektów zostaną zaproszeni do zawarcia z organizatorem umowy o realizację projektu, w której określone zostaną warunki organizacyjno-finansowe realizacji projektów.
  2. Na podstawie zawartej umowy autor koncepcji projektu otrzyma honorarium w wysokości 4 000 zł brutto. W przypadku gdy autorem koncepcji projektu jest zespół osób, honorarium podlega podziałowi między członków zespołu w częściach równych, chyba że członkowie zespołu wskażą inny sposób podziału honorarium.
  3. Na podstawie zawartej umowy autor koncepcji projektu zobowiąże się do realizacji projektu we współpracy z organizatorem oraz do udzielenia na rzecz organizatora licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych do projektu i z wizerunku uczestników projektu, wraz z prawem do wykonywania praw zależnych, bez ograniczeń terytorialnych na czas nieokreślony, na następujących polach eksploatacji:
  • realizacja projektu według wybranej koncepcji projektu oraz utrwalenie projektu na nagraniu audiowizualnym (dalej „utwory”);
  • w zakresie utrwalania i zwielokrotniania – wytwarzanie dowolną techniką nieograniczonej ilości egzemplarzy utworów, w tym techniką drukarską, reprograficzną, audiowizualną, zapisu magnetycznego, techniką cyfrową i komputerową;
  • w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwory utrwalono – wprowadzenie do obrotu, użyczenie lub najem, wprowadzanie do pamięci komputera, przesyłanie za pomocą sieci multimedialnej, w tym w sieci Internet;
  • w zakresie rozpowszechniania w inny sposób – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, w tym w sieci Internet, a także publiczne udostępnianie utworów w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
  1. Organizator zapewni:
  • druk afiszy i zaproszeń;
  • dokumentację fotograficzną projektu;
  • przygotowanie formatów promujących projekt w sieci Internet;
  • wsparcie technicznie i organizacyjnie (uzgadniane indywidualnie odpowiednio do możliwości organizatora);
  • rejestrację filmową projektu w formie wideo-artu;
  • realizację komunikacji oraz PR, w tym kanałami Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz Galerii Foksal;
  • udostępnianie projektu dla osób ze specjalnymi potrzebami,
  • noclegi w dniach realizacji projektu dla autorów nagrodzonych projektów pochodzących spoza Warszawy (nie więcej niż 5 dób hotelowych; w przypadku gdy autorem zwycięskiego projektu będzie zespół osób, noclegi zostaną zapewnione dla nie więcej niż 2 osób wchodzących w skład zespołu w wymiarze nie większym niż 5 dób hotelowych dla każdej z tych osób).
  1. Szczegółowy plan pracy nad projektem zostanie wypracowany na podstawie osobnych ustaleń z uwzględnieniem specyfiki projektu.

6. Dane osobowe

  1. Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „RODO”) organizator przedstawia wymagane informacje związane z przetwarzaniem danych osobowych uczestników konkursu.
  2. Administratorem danych osobowych uczestników konkursu jest Mazowiecki Instytut Kultury z siedzibą: ul. Elektoralna 12, 00-139 Warszawa (dalej „administrator”).
  3. Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisemnie, pisząc na adres administratora, lub drogą elektroniczną, pisząc na adres e-mail: iod@mik.waw.pl. w sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych przez administratora.
  4. Dane osobowe przetwarzane będą w celu przeprowadzenia konkursu na podstawie wyrażonej przez uczestnika zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO).
  5. Odbiorcami danych osobowych mogą być podmioty świadczące na rzecz administratora usługi informatyczne, wsparcia technicznego, dostawca poczty elektronicznej, podmioty świadczące usługi kurierskie i pocztowe, użytkownicy mediów, stron internetowych i portali społecznościowych administratora.
  6. Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego, tj. poza obszar Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ani organizacji międzynarodowej.
  7. Dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż do momentu ustania celu w jakim zostały zebrane lub do dnia cofnięcia zgody na ich przetwarzanie, a jeżeli zaistnieją podstawy do dochodzenia lub obrony roszczeń, lub obowiązek przechowywania dokumentów wynikający z obowiązujących przepisów – do upływu okresu dochodzenia lub obrony roszczeń przez administratora oraz upływu okresu przechowywania dokumentów wynikającego z obowiązujących przepisów.
  8. Uczestnikowi konkursu przysługuje prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  9. W przypadku danych osobowych przetwarzanych na podstawie zgody, o której mowa w art. 6 ust. 1 lit. a) RODO uczestnikowi konkursu przysługuje prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Wycofanie zgody odbywa się poprzez złożenia stosowanego oświadczenia na adres mailowy: iod@mik.waw.pl lub wysłanie oświadczenia na adres administratora.
  10. Uczestnikowi konkursu przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  11. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, przy czym niezbędne w celu wzięcia udziału w konkursie.
  12. W trakcie przetwarzania danych osobowych nie będzie następować zautomatyzowane podejmowanie decyzji oraz nie jest stosowane profilowanie.

7. Postanowienia końcowe

  1. Regulamin oraz jego zmiany są dostępne do wglądu w siedzibie organizatora oraz na stronie internetowej Galerii Foksal: galeriafoksal.pl
  2. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany regulaminu w każdym czasie w uzasadnionych przypadkach.
  3. Organizator zastrzega sobie prawo unieważnienia konkursu bez podania przyczyny, a także zakończenia konkursu bez wyłonienia zwycięskich projektów.
  4. Pytania związane z konkursem należy kierować na adres m.stolpiec@mik.waw.pl.
  5. Organizator udzieli odpowiedzi na zgłoszone pytania pod warunkiem przesłania ich nie później, niż pięć dni roboczych przed terminem nadsyłania zgłoszeń konkursowych. Odpowiedzi zostaną opublikowane na stronie internetowej Galerii Foksal, o której mowa w pkt 1.
  6. Udział w konkursie oznacza akceptację niniejszego regulaminu.

 

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/document/d/1cMYe0ilFmv6QVnr3TOew7qdQMuJeb8PfTwg2uOOfvSc/edit?usp=sharing