Usługa języka migowego

Kuba Bąkowski, Ursa Major 77°00′ N / 15°33′ E

26 września, 2019

Spitsbergen, 4 – 14 października 2019

“Ursa Major 77°00′ N / 15°33′ E” najnowszy projekt Kuby Bąkowskiego, będzie realizowany w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund położonej nad Zatoką Isbjørnhamna na Spitsbergenie. W październiku Bąkowski dołączy do ostatniego w tym roku zespołu polarników, który dotrze do Stacji. “Ursa Major 77°00′ N / 15°33′ E” to projekt site-specific, dla którego stacja polarna i jej otoczenie staną się jednocześnie sceną działań jak i ich tworzywem. Działanie Bąkowskiego polegać będzie na stworzeniu instalacji świetlnej, która stanie się możliwie wiernym odwzorowaniem układu wszystkich dziewiętnastu gwiazd składających się na konstelację Wielkiej Niedźwiedzicy. Proces tworzenia obiektu stanie się rodzajem dokamerowego performance, który będzie można śledzić na Instagramie oraz na stronie projektu na Facebook’u a jego finalnym efektem będzie wielkoformatowy obiekt fotograficzny.

Wielka Niedźwiedzica od wieków ogniskuje wyobrażenia o Północy i związanych z nią figurach Podróży i Nieznanego. W pracy Bąkowskiego stanie się rodzajem hommage dla pokoleń podróżników-eksploratorów archipelagu Svalbard i jego głównej wyspy Spitsbergen. Jednocześnie będzie odniesieniem do obserwowanych w ostatnich latach globalnych zmian klimatycznych i ich wpływu na delikatny stan równowagi międzygatunkowej w Arktyce. Dla stojących na szczycie łańcucha pokarmowego niedźwiedzi polarnych zmiany te stają się na tyle dramatyczne, że zagrażają przetrwaniu populacji.

Niedźwiedzie polarne wielokrotnie w ciągu roku przechodzą przez teren Stacji w Hornsundzie lub w jej pobliżu. Instalacja Bąkowskiego będzie wkomponowana w krajobraz w taki sposób, by obserwujący mógł sobie wyobrazić rzeczywistą wielką białą niedźwiedzicę podążającą przez wybrzeże fiordu Hornsund w stronę otaczających Stację grzbietów górskich.

Kuba Bąkowski od kilku lat podróżuje w odległe regiony Północy: jako uczestnik wyprawy na Svalbard organizowanej przez Instytutu Geofizyki PAN, fotograf realizujący projekt w jedynej osadzie nad Wielkim Jeziorem Niedźwiedzim zamieszkiwanej przez rdzenną ludność tego rejonu – Sahtu Dene First Nations, czy artysta-rezydent w Klondike Institute of Art w Dawson City nad brzegami rzeki Jukon. “Ursa Major 77°00′ N / 15°33′ E” realizowany będzie podczas jego drugiej wizyty w Stacji w Hornsundzie.

Praktyka artystyczna Kuby Bąkowskiego łączy zagadnienia z różnych dziedzin nauki, antropologii, historii naturalnej, ekologii i sztuki. W projektach Bąkowskiego współczesna rzeczywistość to miejsce, w którym zacierają się granice między przyrodą i technologią, biologicznymi bytami a tworami mechanicznymi, a nasza percepcja kształtuje się w zderzeniu ze zjawiskami przenikania się i współistnienia pozornie przeciwstawnych porządków. Artysta realizował projekty indywidualnie i na wystawach zbiorowych m.in. w: Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Foksal i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Swoje projekty prezentował m.in. w: Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig w Wiedniu, Musée d’Art Moderne w Saint-Étienne, Artspace Sydney, National Center for Contemporary Arts w Moskwie, Palazzo delle Arti Napoli, Chelsea Art Museum w Nowym Jorku, Royal Scottish Academy w Edynburgu.

Portfolio Ursa Major

Portfolio Kuba Bąkowski

Kuratorka projektu: Katarzyna Krysiak, k.krysiak@mik.waw.pl

 

Projekt realizowany jest przy współpracy z Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie zarządzaną przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz dzięki dotacji z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

Projekt wspierają: The North Face, Sigma Pro-Centrum, Fuji Film