14 lipca, 2023
Wernisaż: piątek, 14 lipca o godz. 18
Otwarciu będzie towarzyszyć dj set hajnowisko i Patryka Wancerza
Czas trwania: 14.07. — 16.07.2023
kuratorka: Martyna Stołpiec
Oprowadzania po wystawie: 15 i 16 lipca (sob., nd.) o godz. 16
Oprowadzanie z tłumaczem PJM – tylko w niedzielę
Żyjąc w kapitalizmie zapominamy o zaspokajaniu elementarnych potrzeb, a praca staje się celem samym w sobie. Umożliwia to korporacjom drenowanie zasobów pracownic/ków, ale nie zapewnia im maksymalnej wydajności. Przeciwnie – stres, zła dieta i przemęczenie uniemożliwiają pracę na najwyższych obrotach.
Częstą strategią pracodawców i przełożonych staje się więc wykorzystywanie miękkich technik zarządzania, w tym mindfulness (nazywanym również medytacją uważności), które ma nam pomóc w byciu świadomym wszelkich doznań fizycznych, umysłowych i emocjonalnych oraz przyjmować je ze zrozumieniem i spokojem. Czy mindfulness można odzyskać na potrzeby dbania o własne granice, czy może posługując się nim w pracy rozmywamy je do cna? Czy szukając odpowiedzi na pytania o różnicę między wyzyskiem a zarządzaniem, o możliwość równowagi między życiem zawodowym a osobistym, skłaniamy się jeszcze ku krytycznej refleksji nad naszym miejscem w systemie władzy? Może realizujemy scenariusz napisany właśnie przez nią?
Na wystawie w galerii Foksal Kinga Dobosz sięga po koncepcję chillroom (pokoju relaksu) rodem z korporacji – przestrzeni stworzonej do symbolicznej kompensacji szkód, które ponoszą pracownice i pracownicy. Artystka używa więc rekwizytów kojarzonych z malowniczym krajobrazem i wypoczynkiem, ale również z władzą i kontrolą. Dopełnieniem wystawy są wizualia generowane przez tzw. sztuczną inteligencję. Nawiązują one zarówno do utopijnych nadziei na możliwość cedowania części pracy na maszyny, ale również przypominają, że w miejscu pracy wszyscy jesteśmy zastępowalni/ne.