Usługa języka migowego

Bez tytułu

30 czerwca, 2011

Otwarcie: 30.06.2011, godz. 18:00
1.07.2011 – 12.08.2011
Kurator: Katarzyna Krysiak

Tomasz Tatarczyk, urodził się w 1947 roku w Katowicach, zmarł w 2010 roku w Warszawie.
Początkowo studiował na Politechnice Warszawskiej (1966–1972) a następnie na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1976–1981), gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Jana Tarasina. W latach 1980-1988 był asystentem na Wydziale Malarstwa.
Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji Batorego w Stanach Zjednoczonych oraz Fundacji Rockefellera we Włoszech. Miał wiele wystaw zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych w Polsce i za granicą. Od 1984 roku związany był z Galerią Foksal w Warszawie.

Jego malarstwo jest efektem wnikliwej obserwacji starannie wybranych z otoczenia i wielokrotnie powtarzanych motywów. Są one ujęte w duże formaty i umiejscowione poza konkretną przestrzenią.
W roku 2009 za całokształt twórczości został uhonorowany przez Związek Polskich Artystów Plastyków nagrodą im. Jana Cybisa przyznawaną wybitnym artystom malarzom.

Jego prace znajdują w większości najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce i w wielu kolekcjach zagranicznych.

Na wystawie bez tytułu / untitled w Galerii Foksal pokazujemy zbiór kilkudziesięciu rysunków ołówkiem, temperą, tuszem. Niektóre z nich to „szybkie” szkice do obrazów, inne to gotowe małe formy malarskie, wyselekcjonowane przez samego artystę z ogromnej ilości materiału powstałego i gromadzonego na przestrzeni wielu lat jego pracy. Pomimo, iż część z nich sprawia wrażenie skończonych prac, istotnym jest fakt, że artysta traktował swoje rysunki jak notatki, szkice koncepcyjne. Wiele z nich zawiera wskazówki kompozycyjne takie jak cyfry, strzałki czy wektory określające kierunki, inne zwierają zapiski dotyczące użycia odpowiednich barw i faktur. Dlatego też jest to zbiór niezwykły, dotąd nigdzie nie prezentowany, stanowiący rysunkowy zapis kolejnych etapów twórczości Tomasza Tatarczyka. Bez problemu można w nim odnaleźć motywy charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości artysty lub niezmiennie w niej powracające, takie jak: ogniki, stosy, łopaty, ślady na śniegu, wizerunki psów artysty oraz liczne szkice dróg, wzgórz i wąwozów. Jedne są niezwykle precyzyjne i dopracowane, inne bardzo ekspresyjne, „rozmazane”, jeszcze inne zaskakują syntetyczną i zarazem trafną formą ujęcia przedstawionego wycinka krajobrazu.

Wystawa Tomasza Tatarczyka była długo oczekiwana w Galerii Foksal i ma duże znaczenie, ponieważ ostatni pokaz jego malarstwa w tym miejscu odbył się w 2003 roku. Artysta przygotowywał ją od początku 2009 roku. Wernisaż zaplanowany został na początek roku 2010. Los sprawił, że jej otwarcie musieliśmy odłożyć jeszcze na ponad rok. Na jesieni 2009 roku gotowy był wybór prac, nie było jedynie tytułu.

Specjalne podziękowania Galeria Foksal kieruje do Aleksandry Tatarczyk, Leszka Czajki, Włodzimierza Jana Zakrzewskiego.