Usługa języka migowego

Angelika Markul, HUNTING FOR LOVE

13 września, 2024

Angelika Markul, HUNTING FOR LOVE
13.09-31.10.2024
kuratorka: Katarzyna Krysiak

 

  • wernisaż: 13.09 (piątek), godz. 18:00, Galeria Foksal
  • koncert: 28.09 (sobota), godz. 18:00, ogród SARP obok galerii

„Nécessité” to koncert Stefana Węgłowskiego z udziałem Pierre’a Emö i Wojciecha Pusia, który jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie. Więcej informacji o koncercie wkrótce!

 

O WYSTAWIE:

Wystawa Angeliki Markul jest projektem interdyscyplinarnym łączącym sztuki wizualne, muzykę z elementami teatru.

HUNTING FOR LOVE to opowieść o poszukiwaniu uczucia, „polowaniu” na miłość. Jako kontynuacja projektu „O, Lay on me”, zrealizowanego w zeszłym roku w galerii Leto w Warszawie, będzie drugą z planowanych trzech wystaw, w których artystka zagłębia się w sferę emocji i uczuć, eksploruje różne fazy miłości, porusza się na granicy sennej fantazji. Finał projektu odbędzie się wraz z wystawą artystki w MAC VAL Val-de-Marne Contemporary Art Museum, w Vitry-sur-Seine, w 2026 roku.

Na czas wystawy artystka zmieni wnętrze Galerii Foksal w teatr, a odbiorców sztuki usytuuje w roli widzów. W przestrzeni sceny wytyczonej prostymi architektonicznymi ramami znajdować się będzie kompozycja z woskowych, z pozoru abstrakcyjnych rzeźb, w niedosłowny sposób odwołujących się do cielesności. Zaprezentowane zostaną na tle woskowych obrazów artystki inspirowanych pejzażami z japońskich drzeworytów.

Markul ożywi scenę przy użyciu typowo teatralnych środków, dzięki którym jej rzeźby uzyskają własną dynamikę, tworząc choreograficzny układ sceny „miłosnego polowania”, jak np. zmieniające się światła sugerujące zmiany pór dnia: świt, zachodzący księżyc i wschodzące słońce. Ów „spektakl” widz oglądać będzie z pewnego dystansu, uczestnicząc w polowaniu z bezpiecznej odległości i jednocześnie pozostając niejako w ukryciu.

Jak w przypadku wystawy „O, Lay on me”, i tutaj teatralność rzeźbiarskiej sceny uzupełni skomponowana specjalnie na tę okazję muzyka autorstwa Wojciecha Pusia, która podczas wystawy odtwarzana będzie z płyty winylowej.


BIO

Angelika Markul – urodzona w 1977 roku artystka sztuk wizualnych, mieszka i pracuje w Paryżu. Absolwentka École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). Artystka wykształciła indywidualny, charakterystyczny język wizualny, który z powodzeniem przekłada na szeroką gamą mediów. W twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje w poetycki i niepokojący sposób, odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie (podwodne monumenty u wybrzeży Yonaguni, topniejące lodowce Ziemi Ognistej, odludna pustynia Atacama, skażony Czarnobyl, spustoszona tsunami Fukushima). Pracując najczęściej z naturalnymi materiałami (wosk, skóra, filc, światło), Markul obrazuje niszczycielskie siły, które nas przerażają i równocześnie fascynują, sytuując je poza kulturowymi kategoriami dobra i zła. Markul jest laureatką licznych nagród: Prix MAIF (2017), Prix COAL (2016), SAM Art Project Prize (2013). Swoją pierwszą wystawę w Polsce miała w Galerii Foksal („Sen Muchy”, 2006). Obecnie wystawia w głównie za granicą, lecz regularnie powraca także do Polski.